Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До Цивільного та Цивільно-процесуального кодексів пропонується внести зміни щодо обов'язкової присутності на судовому засіданні особи, щодо якої слухається справа про визнання її недієздатною. Таку ініціативу озвучив директор ГПО «Права людини» Віталій Дроботун під час круглого столу в Укрінформі, презентуючи результати дослідження «Доступ до правосуддя осіб з порушенням психічного здоров'я та обмеженими інтелектуальними можливостями в Україні».
За його словами, аналіз рішень судів Києва про визнання особи недієздатною засвідчив, що у 95% суди ухвалили рішення визнати особу недієздатною.
Фахівець зауважив, що присутність особи під час розгляду судом справи про визнання її недієздатною є дуже важливим, проте результати дослідження свідчать, що торік тільки 2 особи були присутні на судовому засіданні.
«Згідно з практикою Європейського суду з прав людини присутність особи на слуханнях щодо питання визначення дієздатності цієї особи вкрай важлива. Є дві причини: коли людина присутня, вона має можливість висловити свою думку. Друга причина - суд має можливість особисто оцінити психічні та інтелектуальні здібності особи. Якщо людям не давати цієї можливості, то рішення приймаються виключно на підставі документів, наданих до судової справи. Можуть бути зловживання», - наголосив Дроботун.
У цьому зв'язку він вважає за необхідне внесити зміни в чинне законодавство і визначити як обов'язкову присутність на судовому засіданні особи, щодо якої слухається справа про визнання недієздатною.