flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зустріч з експертами Норвезької місії з питань верховенства права в Україні

09 листопада 2016, 15:04

 Як відомо, Міністерство юстиції України та Міністерство юстиції і громадської безпеки Королівства Норвегія підписали Угоду про співробітництво в процесі впровадження пробації в Україні. Документ передбачає підтримку з боку норвезької сторони проекту технічної допомоги «Повномасштабне впровадження пробації в Україні». Метою проекту є підтримка впровадження в Україні повноцінного інституту пробації, що базується на міжнародно-правових стандартах прав людини.

Враховуючи актуальність зазначеного питання, особливо після прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та реалізації прав засуджених», представники ВССУ активно співпрацюють з експертами проекту. Зокрема, на сьогодні проведено низку зустрічей, під час яких обговорено стан інституту пробації в Україні, проблеми, з якими  стикаються суди при винесенні вироків, а також можливі напрями співпраці.
Відтак сторони домовилися про створення спільної робочої групи, склад та подальші конкретні напрями діяльності якої визначили під час зустрічі, що відбулася 7 листопада 2016 року у Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
До складу робочої групи увійшли: суддя, секретар судової палати у кримінальних справах ВССУ Валентина Щепоткіна, суддя ВССУ Людмила Шибко, начальник відділу забезпечення діяльності заступника Голови та секретаря судової палати ВССУ Тетяна Слуцька, голова проекту, радник з питань юстиції Посольства Королівства Норвегія в Україні Тоніє Мейнік, експерт проекту, суддя Даг Братолє, експерт з питань пробації Віллі Гіл, координатор проекту Дмитро Лоза та представник Міністерства юстиції України.
Під час зустрічі Віллі Гіл, який має значний досвід роботи в системі пробації та останні три роки працював з аналогічною місією у Молдові, презентував проект, спрямований на підтримку з боку норвезької сторони повномасштабного впровадження пробації в Україні. Зокрема, він зазначив, що у рамках проекту заплановано спільну роботу над законодавчими ініціативами, проведення консультацій, тренінгів для працівників тощо. За словами експерта, у співпраці з Міністерством юстиції України буде створено Модельний офіс пробації у Харкові, а також планується визначити пілотний суд, на базі якого здійснюватиметься робота.
Впровадження повноцінного інституту пробації в Україні, підкреслила Валентина Щепоткіна, дозволить напрацювати належні механізми роботи з особами, які притягуються до кримінальної відповідальності, обрати необхідну міру покарання, а також сприятиме адаптації осіб, звільнених із місць позбавлення волі, до життя в суспільстві.
Реалізація ініціатив проекту, особливо після прийняття Закону України «Про пробацію», є важливим стартом, адже на даний час інститут лише почав працювати, а тому існує велика кількість питань, які потребують вирішення та практичного узгодження.
Зокрема, зазначила Валентина Щепоткіна, на стадії досудового провадження, наприклад, для неповнолітнього, обов’язковим є складання представником служби пробації досудової доповіді. Це письмова інформація для суду, зібрана співробітником служби, що характеризує особу, яка притягається до кримінальної відповідальності. Окрім того, відповідний представник повинен з’являтися в судове засідання та відповідати на питання учасників процесу. Однак, як зазначає суддя ВССУ, незважаючи на внесені до КПК України зміни, у представників служби пробації немає жодної узгодженості щодо змісту досудової доповіді, відсутній також відповідний порядок її складання.
Окремо Валентина Щепоткіна звернула увагу на особливості територіального визначення органу пробації, який повинен складати досудову доповідь, а також інші питання, що мають бути урегульовані законодавцем.
Суддя також поінформувала учасників зустрічі про роботу ВССУ у рамках українсько-канадського проекту «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні», та зауважила, що результатом такої співпраці стало прийняття пленумом ВССУ у першому читанні проекту постанови «Про практику здійснення судами кримінального провадження щодо неповнолітніх», в якому окреслено ряд рекомендаційних моментів, що стосуються застосування пробації,  саме в провадженнях щодо неповнолітніх.
У ході зустрічі сторони підкреслили важливість переходу від карального до реабілітаційного підходу в пенітенціарній системі України, а також взаємодії всіх учасників цього процесу – суддів, прокурорів, адвокатів та співробітників пенітенціарних установ.
До того ж, 9 листопада 2016 року заплановано проведення семінару з питань пробації, участь у якому візьмуть, зокрема, і представники ВССУ.
На зустрічі були присутні суддя, секретар судової палати у кримінальних справах Валентина Щепоткіна, суддя Людмила Шибко, начальник відділу забезпечення діяльності заступника Голови та секретаря судової палати Тетяна Слуцька, начальник відділу прес-служби Ніла Мартинюк, начальник відділу міжнародно-правового співробітництва Михайло Вайнагій, експерт проекту, суддя Даг Братолє, експерт з питань пробаціїВіллі Гіл, координатор проекту, перекладач Дмитро Лоза.
 

ВССУ