flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

14 грудня 2015 року у ВСУ відбувся міжнародний форум «Судова реформа: підвищити довіру до суду та створити стандарти правосуддя в Україні»

16 грудня 2015, 10:30

Гласність та відкритість судових процесів є однією з гарантій підвищення довіри до суду та ефективності захисту прав людини. Суспільний запит на забезпечення принципу публічності в судах задекларований у Законі України «Про забезпечення права на справедливий суд», відповідно до якого гарантується можливість проведення відеозапису судових засідань.

Про реалізацію закріплених принципів гласності та відкритості на практиці, шляхи підвищення довіри до суду, міжнародні стандарти судочинства йшлося під час міжнародного форуму «Судова реформа: підвищити довіру до суду та створити стандарти правосуддя в Україні», який відбувся у Верховному Суді України 14 грудня 2015 року.

Участь у заході взяли судді й працівники апаратів місцевих та апеляційних судів з різних областей України, відомі правники, посли іноземних держав, міжнародні експерти, громадські активісти. Також було запрошено переможців конкурсу «Репортер відкритого суду» громадської організації «Відкрита Україна», в ході якого громадські активісти з усіх областей України проводили моніторинг судових засідань у судах різних рівнів і різних юрисдикцій.

Відтак учасникам було презентовано результати всеукраїнського моніторингу діяльності судів України із демонстрацією відеозаписів, в яких висвітлювалися як позитивні, так і проблемні моменти під час судових засідань.

Керівник проекту «Відкритий суд» Станіслав Батрин наголосив, що метою проведення зазначеного моніторингу є забезпечення права громадян на справедливий суд, а також підвищення професійного рівня суддів, адвокатів та прокурорів.

Україна може стати прикладом відкритості судової влади для інших країн світу, переконаний головний експерт проекту Європейського Союзу «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» Марк Сегал, адже правова норма, закріплена у Законі України «Про забезпечення права на справедливий суд», –  унікальна.

Водночас висловлювалися і застереження щодо роботи проекту, пов’язані із тим, що подібна відкритість у інших країнах не прижилася, а отже – в подальшому можуть виникнути відповідні суперечності між національним законодавством і практикою Європейського суду з прав людини.

Заступник Голови ВССУ Станіслав Кравченко, який також взяв участь у дискусії, вважає, що запровадження механізмів, спрямованих на відновлення довіри до судової влади в Україні, є необхідним. І на сьогодні одним із таких механізмів може бути реалізація проекту «Відкритий суд».

Діяльність проекту, наголосив Станіслав Кравченко, сприятиме насамперед підвищенню рівня правової культури учасників судового процесу та забезпеченню відкритості, що є невід’ємним елементом судочинства демократичної держави.

Заступник Голови ВССУ також зауважив, що положення щодо відкритості судового процесу завжди знаходили відображення у законодавстві, оскільки статистика свідчить, що закриті судові засідання становлять лише невеликий відсоток справ від загальної кількості. Проте, відзначив він, багато звинувачень, що висловлюються на адресу судів, стосуються саме закритості. І один із основних шляхів вирішення цієї проблеми, вважає суддя ВССУ, є гласність та усунення будь-яких перешкод у реалізації цього принципу.