flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ВССУ надав методичну допомогу судам нижчого рівня з метою однакового застосування законів України

11 грудня 2015, 10:09

 

У ВССУ відбулась нарада-семінар із заступниками голів та секретарями судових палат у цивільних справах апеляційних судів.

Предметом обговорення під час наради були окремі проблемні питання застосування норм матеріального та процесуального права при розгляді цивільних справ.

Від ВССУ у заході взяли участь Голова Борис Гулько, його заступник Марина Червинська, секретар пленуму, суддя Дмитро Луспеник, а також суддя судової палати у цивільних справах Валентина Висоцька. Розпочинаючи нараду, Борис Гулько наголосив на важливості таких заходів для забезпечення обміну думками та досвідом між суддями апеляційної та касаційної інстанцій, особливо у питаннях, пов’язаних із вирішенням складних проблем правозастосування. Голова ВССУ навів дані судової статистики за перше півріччя 2015 року, а також звернув увагу керівництва апеляційних судів на необхідність постійного вивчення проблем, які зумовлюють скасування судових рішень, та вжиття спільних заходів, спрямованих на їх вирішення й унеможливлення відповідних випадків у майбутньому.

З доповіддю щодо проблемних питань судової практики розгляду спорів, які виникають із кредитно-іпотечних правовідносин, виступив Дмитро Луспеник. Наголошуючи на особливій складності відповідних справ, суддя ВССУ висвітлив окремі аспекти правильного застосування норм матеріального і процесуального права, зокрема, у справах, що стосуються звернення стягнення на предмет іпотеки, визнання договорів іпотеки недійсними з різних підстав, вирішення питання про солідарну відповідальність поручителів, позовну давність у справах, пов’язаних зі стягненням споживчих кредитів, реалізацію законодавчих положень щодо співмірності вартості предмету іпотеки та розміру заборгованості, особливості оцінки доказів у відповідних справах, а також доцільність проведення експертизи для визначення суми заборгованості у цих справах та інші питання. Секретар пленуму ВССУ, з-поміж іншого, поінформував про результати роботи Конституційної Комісії, членом якої він є, зокрема щодо основних аспектів конституційних змін до розділу «Правосуддя».  

Заступник Голови ВССУ Марина Червинська свій виступ присвятила реалізації норм цивільного процесуального законодавства при апеляційному перегляді цивільних справ, зокрема стосовно особливостей виконання процесуального обов’язку щодо сплати судового збору на стадії апеляційного перегляду судової справи, підстав залишення скарги без руху, визнання її неподаною, щодо поновлення строку апеляційного провадження, меж апеляційного розгляду справи тощо. Висвітлюючи спірні процесуальні питання на стадії апеляційного провадження, Дмитро Луспеник звернув увагу на правильне розуміння повноважень апеляційного суду при перегляді судових рішень, проблеми дослідження нових доказів тощо.

Судова практика розгляду спорів, що виникають із сімейних правовідносин, була предметом доповіді Валентини Висоцької. Суддя ВССУ звернула увагу на напрями вирішення найбільш проблемних питань, які виникають у цій категорії справ. Навівши конкретні правові позиції Верховного Суду України, Валентина Висоцька доповіла про орієнтири правозастосування у найбільш поширеній категорії сімейних спорів, а саме спорів, пов’язаних із реалізацією майнових прав подружжя, та інші аспекти застосування правових норм, які зумовлюють скасування або зміну судових рішень судами вищих рівнів.

Підсумовуючи зустріч, Марина Червинська підкреслила виняткову важливість таких форумів для забезпечення однакового, а головне – правильного застосування законодавства при розгляді цивільних справ у судах, оскільки вони дають змогу виявити основні проблеми та визначити можливі шляхи їх вирішення. Відтак заступник Голови ВССУ анонсувала проведення таких нарад у наступному році.