Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
У рамках співробітництва з Координатором проектів ОБСЄ в Україні судді Верховного Суду України Галина Канигіна, Єлизавета Ковтюк та Людмила Охрімчук взяли участь у навчальному візиті представників судової влади України до Європейського суду з прав людини.
Під час фахових зустрічей із юристами Секретаріату ЄСПЛ українські судді обговорили питання, що стосуються ролі та процедури Європейського суду з прав людини, обґрунтованості судових рішень та забезпечення принципу юридичної визначеності, ознайомилися з роботою секції допуску заяв Секретаріату ЄСПЛ, заслухали огляд рішень Великої Палати ЄСПЛ за останній рік.
Плідною була дискусія і щодо меж справедливої критики публічних осіб, зокрема суддів, ознайомлення з відповідними правовими підходами ЄСПЛ, трактування ним статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також обговорення судової практики ЄСПЛ, що стосуються люстраційних процесів.
Суддя Європейського суду з прав людини від України Ганна Юдківська зупинилася на таких актуальних питаннях, як умови та законність обмеження прав людини і основоположних свобод, дотримання балансу інтересів, особливо в аспекті боротьби із тероризмом. Важливим, на думку судді, є визначення меж втручання держави в обмеження прав людини, забезпечення принципу пропорційності.
У ході візиту члени української делегації були присутні на слуханні Великою палатою Європейського суду з прав людини справи Бака проти Угорщини (заявник, займаючи посаду Голови Верховного Суду, висловлював свої критичні зауваження щодо законопроектів про реформу судової системи, після внесення змін до Конституції його було звільнено з посади Голови Верховного Суду). ЄСПЛ (Друга палата) за результатами розгляду скарги визнав у своєму рішенні від 27 травня 2014 року, що відбулося порушення пункту 1 статті 6 і статті 10 Конвенції. Суд підкреслив, що побоювання санкцій, таких як втрата судової посади, може мати «охолоджуючий ефект» на здійснення свободи вираження поглядів та зупинятиме суддів, які хочуть зробити критичні зауваження щодо державних інституцій чи політиків. 15 грудня 2014 року справу було передано до Великої палати за зверненням Уряду Угорщини.
Судді Верховного Суду України також взяли участь у круглому столі «Конституційний вимір судової реформи в Україні», який відбувся за участі інституцій Ради Європи, відповідальних за співпрацю з Україною у цій сфері, та представників проектів Ради Європи з питань судової реформи в Україні. Учасники засідання обговорили окремі положення Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», зокрема, питання прозорості й ефективності функціонування судової системи, дисциплінарної відповідальності суддів та їх атестації тощо, проаналізували стан реформування правосуддя в Україні в контексті відповідності стандартам та рекомендаціям Ради Європи.