flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Учасники практичного семінару обговорили аспекти застосування Кримінального процесуального кодексу України

19 червня 2015, 09:03

Норми Кримінального процесуального кодексу України знову опинилися в центрі уваги. Саме практичні аспекти застосування Кодексу обговорили учасники семінару, який відбувся 9 – 10 червня 2015 року у Львові. Захід організовано за сприяння Програми реформування кримінального судочинства Департаменту юстиції США, Проекту Ради Європи «Підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні» та Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Справедливе правосуддя». У його роботі взяли участь судді, представники прокуратури, адвокатського корпусу, міжнародні експерти. ВССУ представляли заступник Голови Станіслав Кравченко та суддя Наталія Марчук.

Вітаючи учасників, Станіслав Кравченко наголосив на важливості участі в нинішньому семінарі на лише суддів, а й прокурорів, адвокатів, адже лише разом можна обговорити проблемні питання застосування КПК з позицій суду та учасників кримінального провадження.

При обговоренні проблемних питань, що виникають при застосуванні норм КПК на різних етапах у кримінальному провадженні, заступник Голови ВССУ звернув увагу на труднощі, пов’язані із забезпеченням розгляду кримінальних проваджень у зв’язку з анексією Криму та проведенням антитерористичної операції на Сході України, зокрема щодо осіб, які утримуються під вартою, а справи не можуть бути розглянуті судами різних інстанцій. Суддям для обговорення було запропоновано механізм, передбачений ст. 206 КПК України, яка визначає загальні обов’язки судді щодо захисту прав людини. Також обговорено питання механізмів відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження.

Окрему увагу учасники семінару звернули на спірні питання, пов’язані зі стадією досудового розслідування кримінального провадження, а також на питання правової допомоги, рівності сторін, доказів. Під час обговорення Станіслав Кравченко поінформував про роботу, яку проводить ВССУ у напрямі забезпечення єдності судової практики. До відома колег було доведено позиції, викладені в узагальненні судової практики щодо забезпечення права на захист у кримінальному провадженні. Зокрема, наголошено, що питання дотримання права на захист у кримінальному провадженні є актуальним для всіх його стадій. Крім того, судам слід враховувати необхідність дотримання вимог КПК щодо обов’язкової участі у кримінальному провадженні захисника у разі, коли особа обвинувачується у вчиненні особливо тяжкого злочину. Відповідно до ч. 3 ст. 54 КПК відмова від захисника не приймається, якщо його участь є обов’язковою. У таких випадках судам необхідно роз’яснити підозрюваному, обвинуваченому право замінити захисника. Якщо підозрювані, обвинувачені відмовляються від захисника та не залучають іншого, захисник повинен бути залучений у порядку, передбаченому ст. 49 КПК, для здійснення захисту за призначенням, що дасть змогу розглянути провадження не порушуючи права на захист підозрюваного, обвинуваченого, а також строків судового розгляду.

Водночас суддям необхідно звертати особливу увагу на положення КПК, які регламентують порядок відмови від захисника, а також особливості залучення захисника не лише тоді, коли його участь є обов’язковою відповідно до ст. 52 КПК, а і в інших випадках, передбачених ст. 49 КПК.

Суддям також необхідно враховувати різні правові наслідки зміни обвинувачення в суді та висунення додаткового обвинувачення, зокрема в частині встановлення строків, необхідних для підготовки до захисту від нового чи додаткового обвинувачення.

Заступник Голови ВССУ наголосив на необхідності обов’язкового врахування практики Європейського суду з прав людини в контексті дотримання права на захист обвинуваченого, сформульованої, зокрема, у рішенні від 12 червня 2008 року у справі «Яременко проти України» та рішенні від 15 листопада 2012 року у справі «Гриненко проти України».

Також під час семінару юристи-правники обговорили питання угод про визнання вини та примирення, зупинившись на процедурі та ситуаціях, у яких виникає процесуальна доцільність в угодах, зокрема, у складних справах та справах про організовану злочинність.

Крім того, у рамках семінару представники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини представили результати проведеного судового моніторингу, а суддя ВССУ Наталія Марчук презентувала Настільну книгу професійного судді (кримінальне провадження). Авторами видання, здійсненого за ініціативи Програми реформування кримінального судочинства Департаменту юстиції США, є вітчизняні судді, науковці. Як наголосила Наталія Марчук, яка є редактором видання, це путівник для суддів, особливо судів першої інстанції, по застосуванню КПК, зі сторінок якого вони отримають корисну інформацію, що допоможе уникнути помилок при проведенні судового розгляду під час досудового та судового провадження.