Судді, працівники правоохоронних
органів та представники журналістської
спільноти обговорили
механізми удосконалення взаємодії
Як покращити комунікацію між журналістами та працівниками судів, МВС і прокуратури намагалися з’ясувати учасники круглого столу, який відбувся 4 грудня за сприяння офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні. Експерти ОБСЄ вже не перший рік працюють над удосконаленням механізмів взаємодії представників ЗМІ та правоохоронних органів України. З цією метою було проведено низку заходів, зокрема тренінгів та навчальних семінарів за участю правоохоронців та медіа-спільноти. Насамперед обговорювалися шляхи побудови безконфліктної взаємодії між правоохоронними органами та ЗМІ під час масових заходів та кризових ситуацій, питання безпеки журналістів, а також рекомендації з дотримання професійних та етичних стандартів журналістики в умовах конфлікту.
Також у співпраці з Національною спілкою журналістів України, Незалежною медіа-профспілкою та Міністерством внутрішніх справ України триває підготовка посібника для журналістів та правоохоронців з рекомендаціями щодо належної поведінки під час можливих або наявних кризових ситуацій.
Під час нинішнього круглого столу до обговорення долучилися також представники судової системи, які поділилися власними алгоритмами роботи зі ЗМІ. Як зазначалося, однією із ключових умов ефективної комунікації є відкритість і прозорість діяльності суду. Виходячи з цього, надзвичайно важливо забезпечувати належний допуск журналістів у судові засідання, умови перебування у суді та доступність інформації про установу.
Учасники детально розглянули принципи роботи прес-служб судових установ та правоохоронних органів, норми законодавства, які регулюють діяльність правоохоронців і журналістів, а також проблемні питання, пов’язані із налагодженням ефективної взаємодії.
За результатами обговорення було окреслено основні підходи побудови більш конструктивного діалогу. Зокрема, були запропоновані заходи, спрямовані на підвищення кваліфікації працівників судів та правоохоронних органів щодо роботи зі ЗМІ, а також обізнаності журналістів у сфері здійснення судочинства. Водночас, на думку учасників круглого столу, слід розробити пам’ятку для працівників державних органів щодо співпраці з мас-медіа та пам’ятку для журналістів щодо поведінки під час перебування у суді.