Експерти Європейської Комісії та судді ВССУ
обговорили питання міжнародного співробітництва
під час кримінального провадження
Упродовж 24-27 листопада в Україні перебувала чергова місія експертів Європейської Комісії з оцінки виконання другої фази Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України. Під час зустрічі у Міністерстві юстиції України представники цієї місії обговорили з українськими колегами напрями співпраці з державами-членами ЄС, зокрема, у судовій та правоохоронній системах. Йшлося про імплементацію нормативно-правової бази щодо взаємної правової допомоги, запровадження положень Кримінального процесуального кодексу України, а також про реалізацію Закону України «Про прокуратуру». Окремо зазначалося про важливу роль суддів та прокурорів у співробітництві з державами-членами ЄС у кримінальних справах.
Більш детально ці питання обговорювалися під час зустрічі у ВССУ, участь в якій взяли заступник Головного прокурора в прокуратурі м. Торіно (Італія) Альберто Пердука, члени делегації ЄС Аніта Хіппер, Овідіу-Віорел Нафтанаіла, спеціаліст Генерального директорату ЄС МЗС України Устина Оніщук, генеральний директор у справах ЄС МЗС України Роман Андарак, головний спеціаліст Департаменту європейської інтеграції Міністерства юстиції України Олена Степаненко, а також заступники Голови ВССУ Станіслав Кравченко, Євген Літвінов та суддя ВССУ Володимир Британчук. Насамперед експертів цікавило, які зміни відбулися у кримінальному процесуальному законодавстві України, і чи можна вже говорити про певні результати реформування кримінальної юстиції в Україні. Відповідаючи на запитання, Станіслав Кравченко передусім відзначив як позитивний крок запровадження новим КПК норм, які дозволяють сторонам кримінального провадження належним чином реалізовувати свої права на ефективний судовий захист. Зокрема, забезпечено процесуальну рівність та змагальність сторін у кримінальному провадженні, удосконалено процедуру судового контролю шляхом запровадження інституту слідчого судді. З моменту набуття чинності новим Кодексом спостерігається зменшення кількості осіб, які утримуються під вартою на стадії досудового розслідування, дедалі частіше застосовуються альтернативні запобіжні заходи, такі як застава та домашній арешт. Крім того, суттєво зросла кількість виправдувальних вироків.
Для подальшої ефективної реалізації положень КПК, поінформував Євген Літвінов, проводиться низка навчальних заходів для суддів з питань застосування норм КПК, вивчення практики європейських країн та Європейського суду з прав людини. Судді ВССУ відвідують судові установи європейських країн, США, Канади з метою обміну досвідом та запозичення ефективних нововведень.
Особливу увагу учасники зустрічі звернули на норми законодавства щодо міжнародного співробітництва під час кримінального провадження, яке полягає у вжитті необхідних заходів з метою надання міжнародної правової допомоги.
Експерти Європейської Комісії подякували за надану інформацію, зазначивши, що її аналіз дасть змогу надати чітку оцінку ситуації у сфері юстиції та напрацювати подальші рекомендації.
Участь у зустрічі також взяли начальник відділу міжнародно-правового співробітництва ВССУ Михайло Вайнагій та керівник відділу прес-служби Ніла Мартинюк. Переклад забезпечував Олександр Леонов